diyabet | Konular | Kitaplar

Diyabet Cildi Nasıl Etkiler?Vücut aşırı idrara çıkmaktan dolayı fazla su kaybeder ve sıvı yetersizliği meydana gelir. Diyabet hastası olan insanlarda cilt problemleri sık yaşanan bir durumdur. Cilt lekeleri, kırmızı yüz, rozasea ve ciltte sararma diyabet hastası insanlarda yaşanan cilt sorunlarındandır

Ayrıca cilt kuruluğu da olaşabilir. Cilt kuruluğu bacak ve ayaklarda daha sık görülür. Ek olarak kuruyan ciltte kızarmalar, yaralar, çatlama ve kabuklanmalar oluşabilir. Mikroplar bu çatlaklardan cilt içine nüfuz ederek enfeksiyona yol açabilir.

Kandaki yüksek kan şekeri bakteri ve mantar için mükemmel bir üreme imkanı sağlar ve bu vücudun kendini yenileme ve iyileştirme imkanını azaltabilir. Bu faktörler diyabet hastası kişileri cilt sorunları bakımından riskli bir gruba koyar.

Diyabet hastası kişilerin cilt bakımları ve cilt sorunlarının erken dönemde teşhisi ve tedavisi önemlidir. Aksi halde sorun daha da ilerleyerek daha ciddi sonuçlara yol açabilir.

CİLT BAKIMI

Dudaklarda çatlamayı önlemek için krem kullanılmalıdır.

Havalar soğuduğu zaman ev içindeki yüksek ısının yaratacağı cilt kuruluğunu önlemek için evde nemlendirici cihaz kullanılabilir.

Banyo yaparken veya duş alırken ılık su veya orta sıcaklıkta su kullanılmalıdır. Su çok sıcak olmamalıdır. Kullanılan sabunun nemlendirici özelliği olmalıdır.

Uzun süre banyo yapmaktan veya duş almaktan kaçınmalıdır.

Banyo veya duş sonrası cilt kuruluğuna karşı hemen nemlendirici kullanmalıdır.

Herhangi bir reaksiyon riskine karşı aşırı cilt bakım ürünü kullanmaktan kaçınmak gerekir.

Akne sorununa yatkın olanlar uygun nemlendirici için bir cildiye uzmanına danışabilirler. Çünkü bazı nemlendiriciler akne sorununu daha da kötü yapabilir.

Konular