diyabet | Konular | Kitaplar

Diyabet Ve ObeziteDünya’da ve ülkemizde şeker hastalığı giderek artmaktadır. Günümüzde Türkiye’de 10 kişiden 1 veya 2’sinde diyabet görülmektedir.

Yağ ve şeker oranı yüksek gıdalarla beslenmek diyabetin görülmei sıklığını arttıran nedenlerden biridir. Diğer nedenler içerisinde obezite, hareketsizlik ve yaşam süresinin artışıdır.

Artık ülkemizde de ortalama yaşam süresi 70’lere çıkmış durumdadır. Bunun nedeni ise hastalıkların erken tanısının konması ve daha iyi tedavi yöntemleridir. Şeker veya şeker oranı yüksek gıdalarla fazla beslenirsek şişmanlık dediğimiz obeziteye yol açar. Obezitenin ortalama %85 ve %90’ında insülin direnci vardır.

Eğer çok fazla şeker tüketimi olursa obeziteye yok açmaktadır. Diyabet gelişme yatkınlığı varsa, diyabet gelişimini hızlandırır ve kolaylaştırır. Diyabetli bir kişinin şeker oranını (glisemik indeksi yüksek gıdalar) azaltması gerekir.

Aşırı kiloluysanız, vücut ağırlığınızın yüzde beşinden kurtulmak (örneğin, 90.7 kiloysanız 4.5 kilo) şeker hastalığına yakalanma riskini azaltabilir. Kilonuzu sağlıklı bir aralıkta tutmak için yiyecekleriniz ve egzersiz alışkanlıklarınızda sürekli değişiklikler yapın. Kilo kaybetmenin sağlıklı bir kalp, fazla enerji ve gelişmiş bir özgüven gibi faydalarını hatırlayarak kendinizi motive edin.

Konular